Aktywność na rynku offshore i subsea to element procesu dywersyfikacji działalności stoczni i poszukiwania przez „Gryfię” nowych źródeł przychodów.
W maju 2012 r. szczecińska stocznia otrzymała zlecenie na wykonanie części struktur podwodnych urządzeń do wydobycia ropy i gazu spod dna morza. W marcu br. inspektor FMC Technologies dokonał odbioru pierwszych produktów spawanych w SSR „Gryfia” dla brytyjskiej spółki koncernu. Pomyślnie zakończona procedura testów obciążeniowych oraz finalna inspekcja produktów potwierdziła odpowiednią jakość zrealizowanych w „Gryfii” prac i zakwalifikowała stocznię do grona pełnoprawnych dostawców firmy FMC Technologies na całym świecie. To wąskie grono wybranych dostawców, którzy przeszli pomyślnie audyty jakościowe i techniczne oraz dostarczyli poprawnie wykonane konstrukcje próbne.
SSR „Gryfia” S.A. rozpoczęła już realizację kolejnych zleceń dla FMC Technologies. W portfelu zamówień znalazły się dwa nowe produkty - elementy konstrukcji służące do przeglądów oraz inspekcji podwodnych instalacji wydobywczych. Stocznia wynegocjowała również ponowienie zamówienia na ramy transportowe dla urządzeń wiertniczych.
Certyfikat zatwierdzonego dostawcy FMC Technologies obowiązuje do marca 2015 roku.
Właścicielem 85 proc. udziałów Szczecińskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” jest, należący do ARP, Zamknięty Fundusz Inwestycyjny Mars. Podstawowym zadaniem Funduszu wobec Gryfii jest udzielanie pożyczek na zakup materiałów przy realizacji dużych kontraktów, pomoc w restrukturyzacji i pozyskiwaniu nowych klientów.